Kryptowaluty są przez wielu uznawane za użyteczne narzędzie w rękach przestępców, jednakże specyfika technologii blockachain, na której są opierane, może zostać użyte również w zbożnym celu. Na przykład ratując kraj przed inflacją, jak ma to miejsce w Zimbabwe.

Na przestrzeni bieżącego, upływającego roku w Zimbabwe znacznie wzrosło zainteresowanie i użytkowanie Bitcoinów. Dzieje się tak, ponieważ rząd tego kraju, w nieudolnej próbie ratowania swojego systemu gospodarczego stosuje wobec swoich obywateli restrykcyjne przepisy w odniesieniu do transakcji zawieranych w obcych walutach. Zakaz takich transakcji doprowadził w konsekwencji do zarejestrowania na terenie tego kraju wzmożony ruch na LocalBitcoin i wzrost wolumenu zakupu kryptowalut.

Piekło inflacji

Zakaz transakcji spowodował zejście rozliczeń w dolarach amerykańskich do podziemia, gdyż zakazano transferów wirtualnych, ale takie transakcje są niewygodne z powodu konieczności posiadania gotówki. Do października tego roku, kiedy to takie transakcje, jak przelewy dokonywane za pomocą internetu zostały zakazane, obywatele Zimbabwe dokonywali rozliczeń oraz wypłacali gotówkę za pomocą telefonów komórkowych. Odcięcie obywateli przez rząd od takiej możliwości spowodowało protesty społeczne i chociaż dzięki nim możliwość wypłat telefonicznych przywrócono, to ciągle istnieje zagrożenie ich ponownego zakazania.

W tym wypadku chodzi jednakże o coś więcej, a mianowicie o spadek wartości lokalnej waluty. W tym roku powrócił do obiegu dolar Zimbabwe, ale przy tym ciągle kraj zżera inflacja. Pomimo ostatnich spadków Bitcoin jest znacznie lepszym magazynem wartości waluty od lokalnego dolara.

DAIHard może pomóc Zimbabwe?

Stojący za zdecentralizowaną i odporną na represyjne i opresyjne działania rządów zespół Team Toast, właściciel bramki fiat-to-crypto o nazwie DAIHard, zapoznał szerszą publiczność z planem, który może pomóc Zimbabwe.

Posługując się takimi narzędziami jak stablecoin Dai oraz DAIHard, programiści mają zamiar przezwyciężyć problemy inflacyjne tego kraju. Głównie chodzi o edukowanie społeczeństwa w zakresie rynku kryptograficznego i ukazanie łatwości korzystania z cyfrowych monet.

Cały zamiar ma się opierać o całą sieć agentów ZimDai, których firma zamierza z rekrutować i którzy mają jako nauczyciele stanowić trzon planu. Firma zamierza przeprowadzić rekrutację pośród tych obywateli Zimbabwe, którzy już mają jakąś wiedzę z zakresu korzystania z kryptowalut.

Startup pragnie docelowo objąć swoją usługą transfery walutowe oparte na Dai pomiędzy miastami Zimbabwe oraz płatności międzynarodowe. Za usługę ma być naliczana niewielka prowizja, a użytkownik uniknie ogromnych opłat, jakie w wypadku transakcji są naliczane przez instytucje finansowe.

W tej chwili trwa analiza możliwości pozyskania funduszy od społeczności kryptowalutowej za pomocą sprzedaży pewnej ilości tokenów. Fundusze mają posłużyć do wprowadzania planu w życie i rozpoczęcia rekrutacji agentów.

What's your reaction?
Happy0
Lol0
Wow0
Wtf0
Sad0
Angry0
Rip0
Leave a Comment

MyCrypto – Miejsce tworzone przez pasjonatów kryptowalut.  W tym miejsce znajdziesz aktualności ze świata kryptowalut. Przeprowadzimy liczne analizy poszczególnych kryptowalut i giełd kryptowalut.