Sieć Ethereum przeszła Nadszedł długo wyczekiwany hard fork o nazwie Istanbul w sieci Ethereum. Jest to już trzecia a zarazem ostatnia aktualizacja w 2019 roku. Istanbul odbył się pod numerem bloku 9 069 000.

Spójrzmy na efekty ósmego hard forka sieci Ethereum

Osiem hard forków, tyle przeprowadzono na sieci Ethereum od początku jej istnienia. Przedostatnim hard forkiem był Constantinople, teraz przyszedł czas na Istanbul, co ma odniesienia do historycznych zmian nazewnictwa miasta związanych z dzisiejszym Stambułem.  Co wprowadza Istanbul?

Wprowadzono aż sześć aktualizacji, a najbardziej z pożądanych i ekscytujących akcentów wydaje się tutaj zwiększenie interoperacyjności pomiędzy Ethereum a Zcash. Drugą bardzo ważną zmianą, a szczególnie dla początkujących inwestorów jest skupienie się na poprawie wydajności skalowalności dla rozwiązań opartych na technologii prywatności o zerowej wiedzy, a chodzi tutaj o takie rozwiązania, jak SNARK oraz STARK.

Ponadto należy przypomnieć, ze Hard Forki to nie zmiany kosmetyczne, lecz radykalne, odnoszące się do zmian w protokole bazowym sieci, tutaj Ethereum. To właśnie w ramach tych zmian tworzone są całkowicie nowe reguły, w przyszłości mające wyznaczać, które bloki i transakcje będą uznawane za ważne, a które ignorowane. Struktura blockchaina ma charakter zdecentralizowany, zgodnie z technologią, jak i ideą jego powstania, należy więc pamiętać, że zarówno deweloperzy jak i zaangażowana w blockchainie społeczność muszą ze sobą współpracować.

Co musiał przed Hard Forkiem Istanbul zrobić użytkownik sieci Ethereum?

To już zależało od sposobu zaangażowania w sieć Ethereum.

Użytkownicy, którzy w swoim portfelu kryptowalutowym albo na którejkolwiek z giełd kryptowalutowych posiadali bądź posiadają Ethereum (ETH) nie byli zobowiązani do podejmowania żadnych działań. Wyjątki stanowiły sytuacje, gdy takiego użytkownika o jakieś działania poprosił usługodawca, czyli zazwyczaj giełda kryptowalutowa. Zupełnie inaczej natomiast musieli się już zachować inni użytkownicy sieci Ethereum, a szczególnie kopiący tę kryptowalutę.

Górnicy wydobywający Ethereum oraz operatorzy węzłów sieci zostali zobowiązani do zaktualizowania swojego oprogramowania do najnowszej wersji klienta Ethereum. Był to wręcz przymus, ponieważ każdy kto tego nie zrobił, utknął w łańcuchu niekompatybilnym z wprowadzonym Hard Forkiem. Innymi słowy, wszyscy ci, którzy zignorowali aktualizację nie będą mogli w ogóle funkcjonować w sieci Ethereum po aktualizacji.

Ostatnimi, którzy musieli podjąć jakieś działania byli programiści, ale uprzedzono ich o tym na oficjalnym blogu Ethereum, gdzie widniała dedykowana dla nich stosowna informacja.

Uczulano w niej, aby programiści zechcieli przejrzeć wszystkie EIP i ustalili, czy coś w nowych ustawieniach nie wpływa na ich obecną umowę. W wypadku wykrycia tego rodzaju wpływów, zmuszało to programistów do wprowadzenia nowej, odpowiedniej i kompatybilnej z Hard Forkiem Istanbul aktualizacji.

What's your reaction?
Happy0
Lol0
Wow0
Wtf0
Sad0
Angry0
Rip0
Leave a Comment

MyCrypto – Miejsce tworzone przez pasjonatów kryptowalut.  W tym miejsce znajdziesz aktualności ze świata kryptowalut. Przeprowadzimy liczne analizy poszczególnych kryptowalut i giełd kryptowalut.